PETRONELA ZURBA

Actriță

Absolventă a Academiei de Artă, Facultatea de compoziţie, muzicologie, pedagogie muzicală şi teatrală – secţia Arta actorului, mânuitor păpuşi şi marionete, Clasa profesor – Natalia Dănăilă, Mihaela Arsenescu-Werner, Ion Sapdaru, promoția 1996

Actriță a Teatrului Național „Marin Sorescu” din Craiova din anul 1999

 

Roluri la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova

Ema / alte personaje – „Inimă și alte preparate din carne”, de Dan Coman / regia Radu Afrim, premiera 3 octombrie 2020

Madeline Leonant- „1,2,3…Bébé”-  de Andre Roussin, regia Alexandru Boureanu, 2019-2020, premiera 28 septembrie 2019

Îngerul 2- „Adio, Europa!”- de I.S.Sîrbu, regia Bogdan Cristian Drăgan, 2019-2020, premiera 27 iunie 2019

Sonia- „Under (Re)Construction”– de Marco Tesei, regia Alex Teodorescu, 2018-2019, premiera 19 aprilie 2019

Corpul de dans al diviziei de blindate- „Aias. Eseu despre demență”după Sofocle, regia Mihai Măniuțiu, premiera 21 septembrie 2018

LalaSalavatorii melcilor”, de Bogdan Cristian Drăgan, regia Bogdan Cristian Drăgan, 2017-2018,premiera 20 ianuarie 2018

Margareta AldeaGaițele”- de Alexandru Kirițescu, regia Alexandru Boureanu, 2017-2018, premiera 22 septembrie 2017

Asistentul lui Socrate – „Norii” – de Aristofan, regia G. Hoakob, 2016-2017, premiera 27 noiembrie 2016

Sfânta duminică/Cățelușa– „Fata moșului și fata moașei” – după Ion Creangă de Bogdan Ulmu, 2015-2016, premiera 31 martie 2016

Hilda – „Revolta Evei Braun” – de Bogdan Cristian Drăgan, regia Bogdan Cristian Drăgan, 2015-2016, premiera 23 ianuarie 2016

Magul – „Isteaţa”, basm teatral de Traian Savinescu după Fraţii Grimm, regia Traian Savinescu, stagiunea 2014-2015

Chloe – „Lysistrata” de Aristofan, regia Yiannis Paraskevopoulos, 2012-2013

Oh-Oh – „Apocalipsa” după Shakespeare, regia Janusz Wisniewski, 2012-2013

Spirit – „O furtună” după W. Shakespeare, regia Silviu Purcărete, 2011-2012

Monica Tomason – „Hoţi” de Dea Loher, regia Alina Rece, 2011-2012

Floarea-Soarelui – „Înşir-te mărgărite” de Victor Eftimiu, 2008-2009, regia Alexandru Boureanu

Antonia (nepoata lui Alonso)/ Fermina – „Omul din La Mancha” de Dale Wassermann, 2008-2009, regia Cezar Ghioca

Jeannie – „Grăsana” de Neil La Bute, Regia: Mircea Cornişteanu

In cor– „Medeea” de Euripide, stagiunea 2005-06, regia: Yiannis Paraskevopoulos

Varia – „Livada” de vişini de A.P. Cehov, 2005-2006, regia Alexa Visarion (dublura Romanita Ionescu)

Didina Mazu – „D’ale carnavalului” de I.L. Caragiale, 2001-2001, regia Mircea Cornisteanu

Honoir Blanke – „Năzdrăvanul Occidentului” de J.M. Synge, 2001-2002, regia Bocsardi Laszlo

Ion Mogorogea, O fată – „Amintiri din copilărie” după Ion Creangă, 2000-2001, regia Nicolae Poghirc

Des Neiges Verrette – „Cumetrele” de Michel Tremblay, 2000-2001, regia Petre Bokor

Nathalie – „Vacanţă în Guadelupa” de P. Sauvil şi E. Assous, 2000-2001, regia Mircea Cornişteanu

Figuraţie – „Carnavalul bârfelor”, după Bârfele femeilor de Carlo Goldoni, 1999-2000, regia Vlad Mugur

În cor – „Phaedra” după Seneca şi Euripide, 2000, regia Silviu Purcărete

Marie – „Perpetua şi Felicitas”, scenariu dramatic şi regie Tudor Chirilă, 1999-2000

Contact: